Bize ulaşın444 40 28 - 2228

Hoşgeldiniz. Bugün

Samsun – Sarp Arası Demir Yolu Projesi Hakkında Kent Konseyi Başkanımız A. Mürşit Gürel’in Açıklamaları.

Ana Sayfa » Haberler » Samsun – Sarp Arası Demir Yolu Projesi Hakkında Kent Konseyi Başkanımız A. Mürşit Gürel’in Açıklamaları.

Samsun Sarp demiryolu YHT için tüm GİRESUN ve bölge şehirlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini bu projenin biran önce hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.
Proje, Orta Karadeniz’den, Karadeniz’in doğu ucuna kadar Türkiye’nin kuzeyinde Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin illerini doğrudan birbirine bağladığı gibi, anılan illerin hinterlandında kalan illeri de kısa sürede bu ulaşım hattına dahil edecektir.
Ulaşım her türlü kalkınmanın temelini oluşturmaktadır. Bu Proje Ticaret merkezi olmanın dışında kültürel ve sosyal gelişim açısından da oldukça önemlidir.
Samsun-Sarp Demiryolu Projesi ile Doğu Karadeniz bölgesindeki illerde ticaretin hızlanması gerçekleşecektir. Bu illere daha fazla turist gelecektir. Özellikle demiryolu ile oluşturulacak bu ağ, Samsun-Sarp arasını birbirine bağlayacaktır. Başta kültür ve gastronomi olmak üzere yayla ve deniz turizmi için de bölgeye faydalı olacak bir proje kapsamındadır. Bölgenin doğal güzellikleri dikkate alınarak bu proje gerçekleştirildiği takdirde demiryolu, mevcut karayollarının sıkışıklığını azaltacak ve hava kirliliği sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunacaktır. Bölgede turizm sektörüne ciddi yatırımların artması da söz konusudur.
Ulaşımda ileri teknolojilerin kullanılması bölge halklarına önemli derecede konfor ve rahat ulaşım sağlamasının yanında, zaman tasarrufu da sağlayacaktır. Ayrıca Ticaret yönünden taşınacak yurtiçi ve yurtdışı hammadde ve ticaret malzemelerinin taşımacılığı ucuz ve kolaylıkla temin edilebilir ölçüde olacaktır.
Yine bu proje ile Doğu Karadeniz limanlarının stratejik üstünlüğü de hayata geçirilmiş olacaktır. Bölgemiz Kafkasya ve Asya’nın da Karadeniz kapısı durumundadır. İran ve Ortadoğu’nun Karadeniz’e açılan en kestirme yolları Doğu Karadeniz limanları üzerinden olup bu anlamda sadece demiryolu bağlantısı eksiktir. Yine GAP’ın Karadeniz’e açılan kapısı da Doğu Karadeniz limanlarıdır. Bu proje sayesinde Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkeler ile de ticari faaliyetler güçlenecektir.
Bölgeye gerek doğu ekspres demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde de önemli bir katkı sağlanacaktır. Bu durum, tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, daha dengeli bir yatırım dağılımı, daha kaliteli yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır.
Samsun-Sarp Demiryolu ve İç Anadolu Karayolunun birleştirilmesi halinde ticari ve sosyal olarak hem ülke içinde bir akış sağlanacak hem de denizyolu ulaşımı ile pek çok ülke ile bağlantı kurulacaktır. Ayrıca Samsun-Mersin Yeni Demiryolu Projesi’nin de hayata geçirilmesi ile Samsun-Sarp Demiryolunun birleştirilmesi Giresun’ un Güney illere ticaretini de arttıracaktır.
Türkiye’nin hemen hemen her yerine demiryolu ile ulaşım sağlanabilecek hem de Karadeniz Kıyı Şeridinde eksik olan demiryolu ağı ülkemize kazandırılacaktır. YHT projesinin tam bir şeffaflık içinde, ilgili veriler, bilgiler ve endişeler gözetilerek planlanması ve halka tanıtımı gereklidir. Giresun Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak bu projenin bir an önce tanıtımının yapılmasını sağlamak ve gerçekleşmesi adına takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

A.Mürşit Gürel
Kent Konseyi Başkanı

05 Kasım 2019

İlgili Terimler :
 • Mayıs 2024
  P S Ç P C C P
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031